Call

Oslavy 650 let obce

110 let Sboru dobrovolných hasičů, 35 let volejbalového oddílu

slavnostní znak obce Oslavy započaly v pátek 18.6.2004 vysvěcením nových praporů obce a hasičů v katolickém kostele, kde se konala mše za přítomnosti královéhradeckého biskupa Dominika Duky. Po mši se účastníci oslav odebrali k nově renovovanému pomníku padlých, kde byly položeny věnce a uctěna památka obětí obou světových válek. Program pokračoval v sobotu 19. června dopoledne prezentací hasicí techniky u rybníka Peklo a výstavami v základní škole a na bývalé faře o historii školy a obce. Na slavnostním zasedání obecního zastupitelstva v restauraci Bohemia byla udělena čestná občanství významným osobnostem Kostelní Lhoty. Toto ocenění osobně převzal kostelnolhotský rodák Josef Musil, dvojnásobný mistr světa i Evropy, držitel stříbrné a bronzové medaile z olympijských her, volejbalista století a člen síně slávy Českého volejbalového svazu. Druhým oceněným byl Ota Hofman, spisovatel a scénárista filmů pro děti (Pan Tau), který chodil do místní školy, často zajížděl do obce ke svým rodičům a podporoval nově vzniklý volejbalový oddíl. Čestné občanství za již zemřelého Otu Hofmana převzala jeho manželka Irena Hofmanová.
Odpoledne pak pochod mažoretek uvedl historickou rekonstrukci příjezdu arcivévody Karla s chotí Zitou, kteří v roce 1912 navštívili naši obec a přespali na místní faře. V roce 1916 se arcivévoda stal, jako Karel I., posledním císařem rakouským a králem českým. Po uvítání vznešených manželů kronikářem obce Zdeňkem Martínkem zahájila oslavy starostka JUDr. Svatava Vronská. Představitel arcivévody Karla, pan ing. Milan Novák ze Staré Boleslavi, předal obci dárek v podobě historické fotografie ze svatby Karla a Zity, na kterém je vedle arcivévodských novomanželů také usmívající se císař František Josef I. Poté hrála před farou k tanci a poslechu zámecká kapela p. Jelínka z Kutné Hory.
Pan Jelínek věnoval občanům a obci Kostelní Lhota "Polku pro Lhoťáky": sloka,   refrén,   mezihra,   audio (mp3).       Ve stánku obecního úřadu byly k dostání upomínkové předměty k výročí obce a hasičů: tašky, trička, plakety, zápalky, tužky, hrníčky, korbele, lhotský bylinný likér, brožura a CD-ROM o historii obce, pohledy a aršíky známek, vydané k výročí obce. Na historickém jarmarku bylo možno zakoupit výrobky lidových řemesel, nebo shlédnout středověké rytířské souboje. Večer na fotbalovém hřišti byla taneční zábava s ohňostrojem a s vystoupením kankánové taneční skupiny "Tornádo Lu" z Peček. 35 let organizovaného volejbalu v obci si místní sportovci připomněli tradičním pouťovým turnajem mužů dne 14. srpna. Na dvou hřištích proběhla kvalitní utkání za účasti devíti družstev. Domácí mužstvo procházelo turnajem bez ztráty setu a až ve finále podlehlo hráčům Nymburka.


Fotogalerie:
svěcení praporů,   650 let obce,   110 let hasičů,   tablo hasičů,   35 let volejbalu.

Videa:
svěcení praporů,   položení věnců,   příjezd arcivévody

Hlavní stránka